“Картини от България 9” на студенти, възпитаници и преподаватели от НБУ
14-12-2024

Тази събота отново ви каним на музикална изложба с картини от съвременна България, която студенти, възпитаници и преподаватели представят с изразните средства на компютърната музика. Основните автори са студенти от департамент „Музика“ на Нов български университет, от курсовете по „Електронна и компютърна музика“ и „Тонрежисура“ – с преподаватели проф. д-р СИМО ЛАЗАРОВ, доц. д-р РОСИЦА БЕЧЕВА, доц. д-р ЦАНИМИР БАЙЧЕВ, доц. д-р ЕМИЛ ТРАЙЧЕВ.

Участници  в  албума „КАРТИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ 9“ са: АНДРЕЙ ПЕНКОВ, АНЕЛИЯ НЕЙЧЕВА, АЛЕКСИ АТАНАСОВ, ДАНАИЛ ВИДИНСКИ,  ИВАН ИЛИЕВ, КРИСТИНА САВОВА, КРИСТИЯН КОЛЕВ, КАЛОЯН АНГЕЛОВ, МАРТА ФОЛ, ФИЛИП ДАФОВ, ЦВЕТОМИР ГРОЗДЕВ,  инж. д-р ТЕОДОР ПОПОВ (алумни НБУ), доц. д-р РОСИЦА БЕЧЕВА, доц. д-р ЕМИЛ ТРАЙЧЕВ.

Те се наемат да пресъздадат с изразните средства на електрониката за девети пореден път красивите моменти и преживяванията си из България, въплъщавайки неповторимата атмосфера на творческия си устрем. 

В албума „КАРТИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ 9“ откриваме тяхното желание за съзидание и надежда. Многообразието на живота предлага разностилни композиции, носещи специфичната звукова среда, и това са композиции, обединени от темата за България. Всеки един от младите музиканти по своему чувства това привличане към природата и чувството си за принадлежност към историята, към хората. 

Всеки от тях по свой начин изразява това отношение и така в техните композиции оживяват повеите на вятъра в българската гора, последвани от образи от идващия зимен сезон, края на топлото време и настъпването на студа и снега, който вече пада върху Витоша и скоро над нас, за да попаднем в свирепа снежна буря, а след това да поемем по пътя на слънцето.

Използвайки различни тембрални и стилови средства, изразяващи личното им отношение и  пречупена през призмата на динамичния живот, музиката ни въвежда във вселената на фантазията, в мисловните усещания на всеки от творците и отразява душевните пориви на младите творци.

Премиерата на албума „КАРТИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ 9“ ще се състои в предаването “Картини от една изложба®” на програма “Хоризонт” на БНР в събота, 14 декември, след новините от 22.00 ч. 

Същевременно това ще бъде заключителната част от ХXIII Международен форум-фестивал „ВСЕЛЕНАТА  на  КОМПЮТЪРНАТА МУЗИКА – СИМО ЛАЗАРОВ 2024”, който се провежда от 6 до 14 декември 2024 г., чийто създател, артистичен директор и организатор през годините е проф. д-р СИМО ЛАЗАРОВ, почетен професор на Нов български университет.

В предаването на 14.12.2024 г.: “Картини от България 9” на студенти, възпитаници и преподаватели от НБУ


КАРТИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ 9
на студенти, алумни и преподаватели от Нов български университет
Дата на издаване и премиера: 14 декември 2024 г.


СЪДЪРЖАНИЕ, УЧАСТНИЦИ, ВРЪЗКА С АВТОРИТЕ:

1.Анелия Нейчева (tarathor) – Гора (03:01)
Анелия Нейчева (tarathor) е студент трети курс в специалност „Електронна и компютърна музика“ в НБУ. Нейният основен фокус на развитие е саунд дизайн за игри, както и филмова музика. 
„Композицията „Гора“ представя идеята както за спокойствие, лекота и чувството да си едно с природата, така и тревожността, притеснението от непознатото, навлизайки в дълбоката гора. Човекът може да избяга от шума и проблемите на големия град, но не и от своето собствено нещастие и потиснатост.“ 
Линк за връзка: https://linktr.ee/tarathor

2.Андрей Пенков – Symphonic Syntwave (Симфоничен Синтуейв) (04:32)
Андрей Пенков е студент четвърта година специалност „Електронна и компютърна музика“ в НБУ.
„Symphonic Synthwave има за цел да представи моето виждане за това как два напълно различни жанра в музиката могат да бъдат комбинирани. Авторската композиция „Symphonic Synthwave“ стартира като проект за лекциите при доц. Бечева. Впоследствие идеята се разви и проекта прерасна в дипломен проект.“
Email:  adi.penkov@gmail.com

3.Филип Дафов & Кристиян Колев – Левитация (02:29)
Филип Дафов и Кристиян Колев са студенти първа година специалност „Електронна и компютърна музика“ в Нов български университет, с преподавател доц. д-р Росица Бечева
„Концепцията на проекта се фокусира върху създаването на усещане за трансцендентност – нещо, което премахва границите на ежедневието и ти позволява да се отдалечиш от реалността. Идеята е да се създаде не само илюзия за "левитация", но и дълбоко вътрешно пътуване, което съчетава емоционална свобода и душевен покой. Това е покана за излизане извън ограниченията на рутината, за освобождаване от тежестите на битието, като се пресъздаде усещането за лекота и свързаност с нещо по-голямо – било то мечти, природа или вътрешния свят. Чувството за свобода е подчертано не само в буквалния смисъл на думата, но и като метафора за преодоляване на лични бариери и страхове. Визуално и звуково проектът може да се асоциира с небеса, плавни движения, светлина и цветове, които се сменят като отражения на вътрешните емоции. Той предава както спонтанност и безгрижие, така и дълбока концентрация върху личното израстване. Целта е да остави усещането за полет – не само физически, но и духовен.“
Email: semtexshawty@gmail.com

4.Иван Илиев – Winner (Победител) (02:48)
Иван Любомиров Илиев – студент четвърта година специалност „тонрежисура“ в НбУ.
„Чрез композицията „Победител“ искам да пренеса чувството за успешни цели и идеята хората да не се отказват, защото победата е доста по-близко от колкото си представят.“
Email: mufasa128music@gmail.com 

5.Aлекси Атанасов – Всичко замръзна (04:39)
Aлекси Атанасов „Аз съм студент първи курс в Нов български университет, специалност „Тонрежисура“. Занимавам се любителски с музика от около 12 годишна възраст и винаги ми е било главна цел да правя музика. По принцип не се ограничавам стилово, но най-вече бих казал, че правя електронна музика и трап/хип-хоп. За DAW използвам Fl Studio и Ableton Live.“
„Проектът започва с Амбиент или Саундскейп интро с ярки синтезаторни партии, които пресъздават идващия зимен сезон, края на топлото време и настъпването на студа и снега, който вече пада върху Витоша и скоро над нас. Ритмичната част е с по танцувален характер и е повлияна от работата на Dj Smokey. Не съм имал конкретен замисъл освен трака да звучи студено, но живо, така че трака е за свободна интерпретация от слушателите.“
Email: alexyatanasov1@gmail.com

6.Цветомир Гроздев – Ghost Orchestra (Призрачен оркестър) (01:52)
Цветомир Гроздев – е студент четвърта година, специалност „тонрежисура/електронна и компютърна музика“, с преподавател доц. д-р Росица Бечева. Неговите авторски проекти из областта на електронната и компютърната музика са с експериментална насоченост, но някои от тях – като рап бийтове и инструментали, не са с толкова експериментален характер. 
„Главната идея на проекта “Ghost Orchestra” е експериментална, което го прави доста трудно смилаем за непрофесионалисти музиканти. Проектът има композиционни елементи на симфонично звучене, като главната идея е да се запази атонален характер при различните му части на развитие. Жанрово включва електронни елементи от жанрове като – dubstep, tear out и филмова музика, като характера на произведението е тъмен, мистериозен, странен и въпреки всичко това, енергичен. Проектът е реализиран в софтуерна среда FL studio 20. В проекта използвам еквалайзери, ревербераторни ефекти, синтезатори и виртуални инструменти, симулиращи щрайх и други реални музикални инструменти. Използвам и семпли – редактирайки ги и модифицирайки ги, преди съчетаването им с останалите елементи в една обща звукова картина. Мастеринга го правя на експортирана версия на вече миксираният проект само и единствено през Ozone.“
Email: Sadtuber32@gmail.com

7.Данаил Видински – Inner Toys (Вътрешни играчки) (02:25)
Данаил Видински e четвъртокурсник по „тонрежисура“ в Нов български университет. Изучава композиция при Стефан Драгостинов и твори в стилове простиращи се от електронна, експериментална и филмова музика, до произведения за представления, пърформанси, анимации и късометражни филми.
Печели награда 2-ро място заедно с Божена Върбанова на Конкурс „Млад български композитор“ на продуцентска къща Palms Music и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“  с композиция  „Птичи сънища“.
Преди да започне висшето си образование, учи в Първа английска езикова гимназия, където създава със свои съученици музикална група, изпълняваща различни стилове музика, а междувременно участва в духовия оркестър на училището.
„Inner Toys“ e творба създадена за танц в една от сцените на постановката “Real Boy” на Finn Amos Evans. Композицията представя чрез игрива, но меланхолична мелодия  израстването на героя, вътрешния му свят както и приемствеността за промяна. Стилът на творбата е  downtempo и електроника смесен с елементи на класически инструменти като цигулка и глокеншпил.“
Email: danailvidinsky@gmail.com; dafinn.com

8.Калоян Ангелов – Snow Storm (Снежна буря)(03:21)
Калоян Ангелов е студент трета година специалност „тонрежисура“ в Нов български университет. Изучава акустична и електрическа китара, има активно участие в концертни изяви, бил е помощник звукоинженер за конкурса „The Crown of Orpheus“.
„Идеята на произведението тръгна от картината на Уилям Търнър - Снежна буря (Snow Storm - Steam Boat off a Harbour’s Mouth). Композицията ми се състои от три части, като всяка част представлява три различни момента от бурята - началото на бурята и заформянето на големите вълни, както и клатушкането на кораба, който е на ръба да се преобърне. Втората част е по - спокойна, защото това представлява окото на бурята, мистериозно място на тишина и спокойствие, сякаш извън времето и недостъпно от бурята. След това корабът отново се сблъсква със стихията, където битката е по - свирепа от преди. изобразителното изкуство. От известно време се ровя из албуми с репродукции и се дивя на творбите на големите майстори като Айвазовски, Мане, Моне и Реноар. Тази картина на Търнър ми хвана окото, защото като я гледам наистина мога да почувствам лашкането на кораба, примитивния страх от тази необуздана природна стихия и силата на вятъра. Докато се взирах установих, че някаква мелодия започва да ми се заражда в главата и се опитах да я развия, а заедно с това да придам и усещането какво е да си на този кораб.“
Email:kaloyan.m.angelov@gmail.com

9.Иван Илиев – Do not disturb (Не ме безпокойте) (01:57)
„Композицията „Не ме безпокойте“ е създадена за да даде мотивация на хората, които могат да се разсеят или да се отклонят от правилния път и да знаят, че за успеха и победата трябват жертви и то да останеш сам без да има странични фактори, които да те безпокоят.
Композициите „Победител“ (трак №4 от CD „Картини от България 9“) и „Не ме безпокойте“, са част от албум в стил рап и трап формат, а цялостната идеята на албума е да пренесе силна енергия и чувство за ритъм в слушателя. Предисторията на албума е моя житейски опит в сферата на музиката през последните две години. Концепцията не може да се опише с думи по научен начин. Това изкуство е да се усеща чрез вълни. Така направих и аз. Създадох две прекрасни вълни, по които можеш да сърфираш както на теб ти харесва.“
Email: mufasa128music@gmail.com 

10.Марта Фол (R2||3PO) – Dimension 21 (Измерение 21) (03:32)
Марта Фол е студент четвърта година “Електронна и компютърна музика“ в Нов български университет. 
По отношение замисъла на своята композиция споделя следното: „Проектът е в стил Drum & Bass, създаден е в Ableton Live и исках да се създаде усещане за танцувалност и клубна обстановка.“
Biolinks: Instagram- maty.blu 
Facebook- Mati Fol

11.Росица Бечева – Игра на секунди II (02:52)
Росица Бечева – Доцент в Департамент „Музика“ на Нов български университет, доктор по музикознание и музикално изкуство - защитена дисертация на тема "Методика на обучението по синтезатор" (първата в България методика за електронен инструмент). Занимава се с изследвания и творческа работа в областта на компютърното музициране, електронната музикална интерпретация, сферата на художествената практика и интегрирането на музиката и новите компютърни технологии в областта на клавирната педагогика, дигитални изкуства и саунд дизайн. Автор е на научни публикации, студии, статии, рецензии и отпечатани доклади по проблемите на електронното звукоизвличане. Носител на наградата „Златното петолиние“ (в категория: награда за музиколог) на Съюза на българските композитори 2019 г.
„Авторската композиция  „Игра на секунди II“ е една „звукова метафора“, реализирана  чрез средствата на електронната и компютърната музика (в софтуерна среда Logic Pro), насочваща асоциациативните представи към динамиката на забързания свят в който живеем, към различните нюанси на отчуждение и липса на диалогичност.“
Email: rbecheva@nbu.bg

12.Кристина Савова (Kristine Sav) – Glimmer of Hope (Лъч надежда)(05:00)
Кристина Савова е студент четвърта година (дипломантски семестър) „електронна и компютърна музика“ в НБУ, с преподавател доц. д-р Росица Бечева.
Кристина Савова има индивидуална номинация за  наградата „Кристална Лира “ на СБМТД, в категория „звук и звуков дизайн“, през 2024г.
„Светът, в който живеем днес, е изпълнен с тъга, студ и жестокост, което влияе на нас, като хора. “Glimmer of Hope” (“Лъч надежда”) е композиция за малката светлинка в мрака, за опората, която може да ни избави от трудните времена и когато се чувстваме сами срещу света. Този проект поставя корените си още от далечната 2017 година, когато се появява мажорният мотив, който чуваме към средата, а оттам – и заглавието. Създаден след един училищен ден и както най-често се пораждат подобни неща – случайно, със заиграване с пианото. Тази година се върнах към този почти забравен проект – вече гледайки от различна гледна точка на живота; и именно това ми помогна да му вдъхна нов живот и да го доразвия.“
Линк към социални мрежи: https://linktr.ee/kristinesav

13.Емил Трайчев – Awakening in silence (Пробуждане в тишината) (03:12)
Емил Трайчев – е преподавател в НБУ от 2018 г. Защитава докторска дисертация в НБУ през 2019  г., а от 2024 г. е Доцент в Департамент "Музика" на НБУ.  Емил Трайчев е написал над 3000 нотни аранжимента за музикални телевизионни предавания като "Шоуто на Слави", "Мюзик Айдъл", "Гласът на България"  и др. Автор на музикално произведение за електронна музика "Хадес и Персефона", „Да се влюбиш в Хадес“ и пиеса за струнен квартет "Страст, откровение, вдъхновение".
„Пробуждане в тишината" е музикално произведение, вдъхновено от богатите възможности на електронната музика и нейната способност да създава дълбоки емоционални текстури. Създадено през 2024 г., произведението комбинира съвременни електронни звукови пластове с дълбоки емоционални внушения, отвеждайки слушателя на емоционално пътуване – от моменти на покой и тишина до изблици на интензивна енергия и просветление.
Началото се характеризира с минималистични звукови линии, които създават усещане за празнота и тишина.  Централната част на музикалното произведение се отличава с драматична промяна – звуците стават по-интензивни, а ритъмът – по-пулсиращ. Това е моментът, когато тишината се разчупва, а светът на осъзнаването излиза на преден план. Финалът връща част от първоначалната тишина, но вече с усещане за трансформация – спокойствие, изпълнено с дълбоко осъзнаване и ново разбиране за реалността.

14.Емил Трайчев – Road to the Sun (Пътят към слънцето)(04:52)
„Пътят към слънцето“ е музикално произведение, създадено с помощта на електронни инструменти, които майсторски пресъздават динамиката и звученето на жива рок банда. Композицията улавя енергията и емоцията на джаз-рока, като използва съвременни технологии за създаване на автентични китари, барабани, бас китара, синтезатори, допълнени от живия звук на саксофона, който добавя мелодична топлина и джазово усещане. Мелодията и аранжиментът водят слушателя на пътешествие, изпълнено със светлина и оптимизъм, пресъздавайки усещането за движение и стремеж към нещо по-висше.
Музикалното произведение е своеобразна амалгама от традиционната музикална структура и модерната електронна експресия, създадена с идеята да бъде едновременно иновативно и достъпно за широка публика.
Е-mail: emiltra@abv.bg

15.Теодор Попов – „Мечта – римейк 2024“ (03:00)
Докторът по музикознание, компютърно музициране и саунд дизайн Теодор Попов композира собствени музикални произведения. Изявява се като свободен артист и лайв изпълнител, организира и участва в множество обществени събития, някои от тях с над 10 000 посетители, сред тях и концертът на Виенския симфоничен оркестър през 2022 г. и Международния музикален радио фестивал „Тримонтиада“. Създава и реализира аудио-визуални ефекти в областта на мултимедията за концерти и спектакли, а също звукови картини в реклами, излъчвани по националните телевизии. Негови авторски композиции са представяни в ефира на Програма „Хоризонт“ на БНР, в предаването „Картини от една изложба“, както и по Радио Пловдив, където оглавява една от музикалните класации за три седмици. Издал е два студийни албума. Има поредица научни публикации в специализирани издания и участия в научни конференции по проблемите на електронния звук и електронния звуков дизайн. Носител е на множество награди, включително „Кристална лира“ от Съюза на българските музикални и танцови дейци, от Международния форум-фестивал „Вселената на компютърната музика“, от Международния конкурс в Румъния Орадеа 2021, и т.н.  
Композицията „Мечта“ е римейк от Тодор Попов на едноименната песен на S&S Project от 2003 г. Автор на музиката и текста е Сергей Шишов, аранжиментът е на Симо Лазаров и Сергей Шишов, които са и изпълнители на основните партии в оригинала.    
E-mail: t_popov@abv.bg


ЗА ФЕСТИВАЛА „ВСЕЛЕНАТА  НА  КОМПЮТЪРНАТА МУЗИКА – Симо Лазаров 2024”:

По традиция предаването „Картини от една изложба“ е заключителна част от международния форум фестивал „ВСЕЛЕНАТА НА КОМПЮТЪРНАТА МУЗИКА”. Тази година форумът се провежда в периода 6-14 декември 2024 г. На ХХIII фестивал се представя продукцията на студенти, алумни и преподаватели от модул “Компютърно музициране”, създадена през 2020-2024 г. в Учебно-практическия и изследователския център за компютърно музициране и саунд дизайн „Станислав Станчев – Стенли“, сътворена съобразно актуалните световни звукови стандарти. Създател, артистичен директор и организатор  през годините е проф. д-р Симо Лазаров, почетен професор на Нов български университет.

Computer Music Space International Forum-Festival Sofia-линк:
https://www.facebook.com/pg/Computer.Music.Space.International.ForumFestival/posts/

 


 

всички новини
Copyright     KartiniOtEdnaIzlojba.bg 2009 Created By WebTrade