“Сингулярност“ от Симо Лазаров
01-03-2025

В навечерието на нашия национален празник 3 март ще представим албума „СИНГУЛЯРНОСТ“ на именития български музикант професор СИМО ЛАЗАРОВ. 

Ето какво споделя той специално за нашето предаване: „Идеята за възникването на Вселената винаги ме е вълнувала не само в творчески аспект. Човечеството започна нови експерименти, за да разбере истината за създаването на нашата Галактика, накъде водят обаче тези експерименти? Земята е хубава и красива, нека да си остане такава! Плод на тези човешки вълнения са залегнали и в една част от творчеството ми. Това, което днес виждаме като състояние на нашата планета, вече е тревожно, и всеки трябва да вземе отношение. Аз го правя по този начин!“ – завършва СИМО ЛАЗАРОВ. 

В албума му „СИНГУЛЯРНОСТ“ откриваме три части, посветени на Земята, на сингулярността и на Хигс бозона.

С помощта на големия адронен колайдер край Женева бе открито, а през 2012 г. бе доказано и потвърдено, съществуването на масивната скаларна елементарна частица Хигс бозон – най-важната елементарна частица, предсказана теоретично от стандартния модел във физиката на елементарните частици. Британският физик Питър Хигс от Единбург, носител на Нобеловата награда по физика, още през 1964 г. заедно с петима други учени от три екипа предлага „механизма на Хигс“, начин някои частици да придобият маса. Хигс бозонът като  частица без маса (с нулева маса в покой) успява да създаде маса в материята. 

Космологичната сингулярност пък ни позволява да опишем състоянието на Вселената преди началния момент на Големия взрив, характеризиращо се с безкрайна плътност и температура на материята. Моментът непосредствено след първоначалната сингулярност е част от епохата на Планк, най-ранния период от време в историята на нашата вселена. Има няколко модела за това, което предхожда и причинява Големия взрив – на основата на примковата квантова гравитация, на допускането, че Вселената е само една от многото в мултивселената и се е появила от друга вселена.

Албумът „СИНГУЛЯРНОСТ“ е подготвен с участието на ЮЛИ АНКОВ, семпли китари и перкусии, и на художника ВАНЬО ЯНКОВ-ВАЯН. Ще го чуем в предаването “Картини от една изложба®“ в събота, 1 март, след новините от 22.00 ч. по  програма “Хоризонт” на БНР. 

В предаването на 1.05.2025 г.: Симо Лазаров и албумът „Сингулярност“


СИМО ЛАЗАРОВ 
СИНГУЛЯРНОСТ
Дата на издаване и премиера: 12 декември 2024 г.


СЪДЪРЖАНИЕ:

 I. Земята
  1. Земята-пролог - 3:05
  2. Гравитация - 2:51
  3. Скрита реалност - 2:07
  4. Време - 3:42
  5. Материя - 4:45
  6. Тъмната енергия - 3:02
      
 II. Хигс-бозонът
  7. Церн - 4:33
  8. Колайдер - 9:09
  9. Зараждане - 3:21
10. Хигс-бозон - 10:42
11. Черната дупка - 5:48

III. Сингулярност
12. Сингулярност - 6:50
13. Сигнали от Космоса - 4:11
14. Срещи от третия вид - 7:30
15. Космически танц - 3:20
16. Земята-епилог - 3:40

©2024 Симо Лазаров


Продукция:

Композиция, аранжимент, продуцент и изпълнител на синтезатори и програмиране –  Симо Лазаров
С участието на Юли Анков – семпли китара и перкусии

Период на композиране: 2019 г.
Период на звукозапис: януари – март 2019 г., мастериране – 2024 г.
Технически екип на звукозаписа, смесването и мастерирането: Симо Лазаров
Място (студио) на звукозаписа, смесването и мастерирането: 
Home studios: Б27, П12

Художник: Ваньо Янков-Ваян


За МУЗИКАНТИТЕ:        

Професор д-р Симо Лазаров
    
Още от ранната си възраст  Симо Лазаров развива музикалните си и технически способности, за да ги обедини професионално през 1974 при създаването на  първото в България Студио за електронна музика към Българското национално радио, което  ръководи  повече от 25 години. 
Преминавайки през различни етапи на инженерното си и музикално образование в Прага, овладявайки изпълнителските умения на орган от Иржи Ропек и следвайки електронна музика при проф. Рудолф Ружичка; работейки в електронните студиа в Братислава; завършвайки техническото си образование в София и изучавайки курсовете по композиция на Пиер Булез в ИРКАМ-Париж – от една страна, и концертирайки същевременно сам и с различни състави – от друга, той се изгражда и като водещ специалист в областта на електронната музика - изкуството, свързващо двете сфери от човешкия живот – музика и техника. С качествата си на добър организатор той успява да привлече около себе си през онези години много професионалисти – музиканти, композитори, инженери, режисьори, журналисти и писатели, които дълги години са съпричастни на идеята за реализиране и популяризиране на българската електронна музика. 
Обединявайки творческите дейности, Симо Лазаров работи в няколко направления: композиране и изпълнение на оригинална електронна, електроакустична  и компютърна музика, музика за кино, театър, радио и телевизионни постановки, студийна и концертна дейност у нас и в чужбина, участие в наши и чужди фестивали и конкурси за електроакустична музика, както и създава първите български фестивали за електронна музика и мултимедия. 
От 1977 преподавателската му и педагогическа дейност преминава с курсовете по тонрежисура, звукотехника, звукова култура и електронна музика през Музикална академия, Техническия и Софийския университети, през множество летни школи, за да инициира и създаде по собствена методика и школа през 1996 в Нов български университет, където понастоящем е професор, единствената в България специализация по компютърно музициране. 
Библиографията му включват 18 книги, както и поредицата от 7 томчета (досега са излезли 4) за електронната музика в България и над 60 научни публикации. 
В дискографията си има над 500 музикални творби от всички жанрове и форми, обединени в 29  студийни концептуални албума (от които 3 двойни албума), 6  концертни албума (от които 1  двоен и 1 троен албум), 3  поредици от по няколко тематични албума, (от които поредица с 3 албума, поредица със 7 албума и поредица с 8 албума), 5 албума  с музика за деца, 30 албума  Антология  „30 години електронна музика в България“ (1974-2004), 1 авторска компилация (двоен албум), участие с композиции и изпълнение в 10 албума на други автори Написал е музиката за 7 пълнометражни и около 90 късометражни филма, също и  за около 30 театрални постановки. 
От 2004 г. е директор на Научно-практическото и изследователско звено за компютърно музициране и компютърна звукообработка към НБУ, което звено през 2016 г. прераства в Център за компютърна музика и саунд дизайн. За активната си  музикална и организационна дейност през 2017 г. той е номиниран за Наградата на Ректора на НБУ.
Към получените  множество наши и международни награди през 2008 година Симо Лазаров добави и наградата на Националния дворец на културата «Артист на Салона  на изкуствата»  за цялостна творческа дейност, и наградите на ръководените от него екипи «Кристална лира» на Съюза на музикалните и танцовите дейци в категория «Звук и звуков дизайн» през 2016 и 2017 г. както и получената през 2018 г. «Златна лира» за цялостна творческа дейност. През 2023 той получи наградите „Златен век” на Министерството на културата  и Почетен медал „Д-р Петър Берон” на Българската академия на Науките и изкуствата.

Юли Анков
 
Архитект, музикант, който със своята чувствителност успя да изгради една неповторима музикална индивидуална музикална среда, свирейки на инструменти, които ни пренасят понякога в други светове. Светове на фантастични картини с представите за нещо мистично и неповторимо. С инвенцията на създател на нови звукове и с желанието за постигане на неповторими звукови пространства, той ще остане един от търсещите и намиращи нови звукови имагинерни пространства.


ПРЕПРАТКИ:

https://www.facebook.com/simo.lazarov.1?fref=ts
https://ubc-bg.com/%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BE-%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2/


 

всички новини
Copyright     KartiniOtEdnaIzlojba.bg 2009 Created By WebTrade